Zależność a uzależnienie

Zależność a uzależnienie

Różnica między uzależnieniem a zależnością może być trudna do zrozumienia. Niektóre organizacje mają różne definicje, używają słów zamiennie lub nawet całkowicie rezygnują z obu tych terminów. („Substance use disorder” jest terminem preferowanym w środowisku naukowym.) Z powodu tego braku spójności, niektóre podstawowe zasady mogą pomóc w rozróżnieniu tych dwóch terminów.

Kiedy ludzie używają terminu „zależność”, zazwyczaj odnoszą się do fizycznej zależności od substancji. Zależność charakteryzuje się objawami tolerancji i odstawienia. Podczas gdy możliwe jest fizyczne uzależnienie bez uzależnienia, uzależnienie jest zazwyczaj tuż za rogiem.

Uzależnienie charakteryzuje się zmianą zachowania spowodowaną zmianami biochemicznymi w mózgu po dalszym używaniu substancji. Uzależnienie staje się głównym priorytetem osoby uzależnionej, niezależnie od tego, jaką szkodę może ona wyrządzić sobie lub innym. Uzależnienie powoduje, że ludzie zachowują się irracjonalnie, gdy nie mają w swoim organizmie substancji, od której są uzależnieni.

Uzależnienie obejmuje zarówno psychiczne jak i fizyczne uzależnienie od danej substancji.

Zależność umysłowa a zależność fizyczna

Zależność psychiczna ma miejsce wtedy, gdy użycie substancji jest uwarunkowaną reakcją na zdarzenie lub uczucie. Są one znane jako „wyzwalacze”. Coś tak prostego jak akt prowadzenia pojazdu może wywołać chęć użycia. Te czynniki wyzwalające uruchamiają zmiany biochemiczne w mózgu osoby, które silnie wpływają na zachowania uzależniające.

Wyzwalaczami mogą być reakcje emocjonalne na zdarzenia, pewne osoby, miejsca lub cokolwiek, co dana osoba kojarzy się z używaniem substancji.

Objawy wyzwalaczy mogą obejmować:

Szczelność żołądka

Poczucie intensywnej chęci lub potrzeby używania narkotyków lub alkoholu

Kiedy objawy uzależnienia psychicznego i fizycznego są widoczne, zazwyczaj pojawia się uzależnienie. Jednak główną cechą odróżniającą uzależnienie od uzależnienia jest połączenie uzależnienia psychicznego i fizycznego z niekontrolowanym zachowaniem przy pozyskiwaniu i stosowaniu substancji.

Dlaczego więc niektóre organizacje usuwają słowo „uzależnienie” ze swojego słownictwa? DSM uważa, że termin ten ma zbyt wiele negatywnych konotacji i jest niejednoznaczny. Światowa Organizacja Zdrowia również chciała w 1964 roku zastąpić medyczne określenie „uzależnienie” słowem „uzależnienie” (co prawdopodobnie przyczyniło się do zamieszania).

„Nadużycie substancji” a „Zależność od substancji”.

Podręcznik diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – DSM) jest wiodącym źródłem diagnostyki i zrozumienia uzależnienia. W DSM-IV zdefiniowano nadużycie i uzależnienie jako dwa odrębne zaburzenia. Jednak ostatnie wydanie DSM nie wprowadza już tego rozróżnienia.

Nadużycia i zależność są określane na podstawie skali, która mierzy czas i stopień wykorzystania substancji. Zasadniczo, nadużywanie jest jak wczesny etap uzależnienia. Wraz z rosnącą częstotliwością nadużywania substancji wzrasta prawdopodobieństwo rozwinięcia się zaburzenia uzależnienia.

https://sosdopalacze.pl/leczenie/jak-leczyc-uzaleznienie-od-dopalaczy/ejfe_hcft

Previous Meble ikea do pokoju dziecięcego
Next Efekt troxlera

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Najlepsze budżetowe telefony z kamerą, które można kupić

Kamery na smartfony stały się niesamowite, nawet rywalizując z dedykowanymi kamerami typu „point-and-shoot” i innymi, bardziej złożonymi systemami. Jedna rzecz, która jest prawdziwa, to fakt, że najlepsze aparaty fotograficzne na

Life&Style 0 Comments

Dlaczego moje sutki swędzą?

Łagodne krótkotrwałe swędzenie w klatce piersiowej jest najczęściej bezpieczne i łatwe do wyeliminowania. Istnieją jednak wyjątki Suchość powietrza Swędzenie i podrażnienie to pierwsze oznaki braku nawilżenia skóry. Skóra na brodawkach

Life&Style 0 Comments

Nerwica zawodowa, czyli stres i strach w pracy

Choć stres kojarzy nam się negatywnie, to są w życiu sytuacje, w których jest on naturalny, czy wręcz pożądany, bo motywuje do działania. Jest tak zwłaszcza w środowisku biznesowym, gdzie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź