Niezbędnik ogrodnika

Niezbędnik ogrodnika

Odpowiednie narzędzia są niezbędne, aby w ogrodzie panował porządek. Tylko mając właściwy sprzęt, będziemy w stanie szybko przeprowadzić różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Jakich narzędzi nie może zabraknąć w naszym garażu, jeżeli chcemy, by ogród pięknie się prezentował?

Sekator – jak wybrać?

Sekator  to niezwykle przydatne narzędzie – niezależnie od tego, jakiej wielkości jest nasz ogród i co w nim hodujemy. Pozwala bowiem na cięcie pędów i gałęzi średniej grubości (10-40 mm). Dzięki temu sprzętowi zapewnimy roślinom odpowiednią pielęgnację. W ogrodzie zwykle potrzeba kilku rodzajów sekatorów. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zniszczenia flory poprzez niewłaściwy dobór narzędzia.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na konstrukcję mechanizmu tnącego. Wówczas wyróżniamy:

  • sekatory kowadełkowe – mają jedno ostrze. W trakcie cięcia jest ono dociskane do stalnicy wykonanej z metalu, dzięki czemu cięcie jest łatwiejsze, gdyż wymaga użycia mniejszej siły. Kowadełko wyposażone jest w ząbkowane krawędzie, dzięki czemu pęd nie ześlizguje się w trakcie cięcia,
  • sekatory nożycowe – wyposażone są w dwa ostrza – jedno z nich jest wygięte, drugie zaś ma hakowaty kształt. W trakcie cięcia oba ostrza zachodzą na siebie, jednak się nie stykają.

Które z nich zatem wybrać? Najlepiej oba. Każdy wariant ma bowiem odmienne zastosowanie. Sekator kowadełkowy sprawdzi się bowiem podczas cięcia zdrewniałych i suchych pędów oraz gałęzi. W przypadku młodych części roślin jego użycie jest niewskazane. Może bowiem prowadzić do zmiażdżenia pędów. Żywe i niezdrewniałe fragmenty flory zdecydowanie lepiej ciąć sekatorem nożycowym.

Nożyce do żywopłotu – które najlepsze?

Jeżeli w naszym ogrodzie jest żywopłot, musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Szczególnie przydatne będą w tym względzie nożyce. Na rynku znajdziemy wiele wariantów tego sprzętu, w tym:

  • nożyce ręczne – sprawdzą się w przypadku małych żywopłotów. Ich największym atutem jest niska cena. Nadają się jednak głównie do sporadycznego przycinania gałązek, gdyż nie dają gwarancji równego przycinania, co jest ważne, jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie żywopłotu.

Na rynku dostępne są dwa warianty ręcznych nożyc do żywopłotu – z przekładnią i dźwigniowe. Te pierwsze są lżejsze i zapewniają większy komfort pracy. Tych drugich zwykle używa się do cięcia większych żywopłotów, gdyż wyposażone są w system nawet trzykrotnie zwiększający siłę cięcia,

  • nożyce elektryczne – będą odpowiednie, gdy mamy do czynienia ze średniej wielkości żywopłotem. Aby jednak korzystanie z nich było komfortowe, sprzęt musi być wyposażony w odpowiednio długi przewód zasilający. Czasem może się okazać, iż konieczne będzie zastosowanie przedłużacza,
  • nożyce akumulatorowe – mają nieograniczony zasięg, gdyż nie wymagają stałego zasilania. Konieczne jednak jest ich ładowanie. Wiele do życzenia pozostawia również czas ich pracy – niektóre modele wytrzymują niespełna godzinę. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora. Najlepiej wybrać litowo-jonowy. Szybko się ładuje i wolno traci zgromadzoną energię,
  • nożyce spalinowe – to najmocniejsze ze wszystkich wyżej wymienionych urządzeń. Odznaczają się zatem dużą efektywnością i są polecane do dużych ogrodów. Niestety emitują spaliny i są głośne, co zmniejsza komfort użytkowania i może przeszkadzać sąsiadom.

Przy wyborze nożyc do żywopłotu należy się zatem kierować przede wszystkim powierzchnią zieleni, którą będziemy nimi obrabiać. Wówczas mamy pewność, iż w maksymalny sposób wykorzystamy ich możliwości techniczne i nie przepłacimy.

Podsumowując, sekator i nożyce do żywopłotu to narzędzia, których nie może zabraknąć w naszym ogrodzie. Wybierając je, zwróćmy uwagę, aby były dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i wielkości obrabianych powierzchni. Tylko wówczas praca nimi będzie satysfakcjonująca i obejdzie się bez nadmiernego wysiłku i straty czasu.

Previous Nietrzeźwy kierowca bez uprawnień uderzył w zaparkowane auto próbując wyjechać z parkingu
Next Wypadek przy pracy w gospodarstwie. Kobieta przygnieciona balotem

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU…PRZEZ CAŁY MIESIĄC

Olsztyńscy policjanci wzorem lat ubiegłych włączyli się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Podczas spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, rodzicami oraz nauczycielami zwracali uwagę na pozytywne aspekty korzystania z Sieci

Wiadomości 0 Comments

Trudne warunki drogowe. Kierowcy, noga z gazu

Pomimo panującej zimy zdążyliśmy już przyzwyczaić się do suchej i czarnej nawierzchni naszych dróg. Dzisiejszy poranek zafundował kierowcom powrót zimy. Nie każdy kierowca poradził sobie z śliskimi i zaśnieżonymi drogami.

Wiadomości 0 Comments

POLICYJNE ZABEZPIECZENIE MECZU STOMIL OLSZTYN Z GÓRNIKIEM ZABRZE

W sobotę wieczorem na stadionie przy ul. Leonharda w Olsztynie rozegrany został mecz pomiędzy drużynami: Stomil Olsztyn i Górnik Zabrze. Rozgrywkę oglądało około 3 tysiące kibiców, w tym ponad 400

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!