Klucze udarowe do warsztatu samochodowego

Klucze udarowe do warsztatu samochodowego

Zastosowanie narzędzi ręcznych do mechanizacji prac hydraulicznych może znacznie przyspieszyć ich wykonanie. Takie urządzenia jak klucze udarowe są szeroko stosowane w przemyśle, budownictwie, transporcie, w przedsiębiorstwach remontowych w przemyśle stoczniowym i inżynierii mechanicznej. Są również wykorzystywane w warsztatach samochodowych.

Urządzenie i zasada działania

Klucz udarowy jest wyposażony w uchwyt ułatwiający trzymanie narzędzia podczas pracy. Sama obudowa jest wykonana z metalu lub polimerów. Służy do łączenia części i zespołów w jeden mechanizm. Najbardziej rozpowszechnione są korpusy w kształcie pistoletu z uchwytem, na którym znajduje się klucz sterujący. Istnieją klucze, w których trzpień jest prostopadły do korpusu, aby zwiększyć długość dźwigni. Napęd może być: elektryczny, hydrauliczny, pneumatyczny lub mechaniczny. Reduktor jest zaprojektowany do przekształcania (zwiększania) momentu obrotowego wraz ze spadkiem liczby obrotów wału napędzanego. Stosowany jest w kluczach udarowych z silnikami szybkoobrotowymi. W komplecie z kluczem może znajdować się komplet główek o różnych standardowych rozmiarach, ograniczniki, wyjmowane uchwyty i inne urządzenia ułatwiające jego użytkowanie.

Zasada działania narzędzia jest następująca:

  • W uchwycie mocuje się i starannie zabezpiecza głowicę o odpowiednim rozmiarze.
  • Urządzenie nasuwa się na śrubę lub nakrętkę.
  • Operator wybiera kierunek obrotu wrzeciona za pomocą przełącznika do dokręcania i / lub odkręcania.
  • Trzymając klucz jedną lub obiema rękami, naciska przycisk start, uruchamiając w ten sposób napęd.
  • Obrót z silnika przenoszony jest przez przekładnię na wrzeciono, a następnie na uchwyt wiertarski z zamontowaną w nim głowicą.

Cel i funkcje

Klucz udarowy to wysoce wyspecjalizowane narzędzie ręczne służące do odkręcania lub dokręcania. Oprócz podstawowych operacji to urządzenie może wykonywać szereg innych funkcji takich jak na przykład dokręcanie połączeń ustawionym momentem obrotowym. Służy do mocowania głowic cylindrów silników spalinowych oraz podczas wykonywania innych operacji. Poluzowanie lub dokręcenie nakrętek w trybie udarowym. Pozwala skutecznie demontować zakleszczone połączenia śrubowe bez niszczenia części. Operacja odwrotna jest wykonywana podczas montażu krytycznych jednostek pracujących pod dużym obciążeniem. Urządzenie ma zawsze działanie dwukierunkowe, co umożliwia zarówno odkręcanie, jak i skręcanie połączeń gwintowanych.

Jak wybrać właściwy klucz?

Skuteczność stosowania tego typu narzędzi zależy od wielu czynników i ich parametrów. Wybierając klucz, należy wziąć pod uwagę cechy konstrukcyjne. Urządzenia z uchwytem pistoletowym wytwarzają mniejszą siłę niż te z wrzecionem prostopadłym do korpusu. Dzięki dużej dźwigni to ostatnie może z kolei służyć do dokręcania i odkręcania połączeń gwintowanych o dużych standardowych rozmiarach. Materiał korpusu i ergonomia. Zapewnia trwałość i łatwość użytkowania. Najlepsze klucze wykonane są ze stali lub lekkich stopów z gumowanymi uchwytami. Do użytku domowego i małych warsztatów odpowiednie są wkrętaki z wysokiej jakości plastikowym korpusem. Kształt rączki powinien być wygodny i znajdować się jak najbliżej płaszczyzny obrotu.

Więcej o kluczach udarowych przeczytasz na http://kluczeudarowe.pl/

Previous Dlaczego moje sutki swędzą?
Next Auto detailing - co to jest, co wchodzi w jego skład?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Średni wiek samochodów na portalach ogłoszeniowych to 12 lat

Wystawiane na sprzedaż samochody mają średnio 12 lat. W Czech czy na Słowacji jest to o 2–3 lata mniej – wynika z obserwacji AAA Auto. Co z tym związane, w Polsce średnia wartość używanego

Motoryzacja 0 Comments

Leasing popularniejszy od kredytu bankowego wśród małych i średnich firm

70 proc. nowych samochodów w Polsce kupowanych jest w leasingu. Z tego mniej więcej połowę kupują mikro-, małe i średnie firmy, które zaczęły doceniać zalety tego narzędzia finansowania. Ten segment klientów staje się

Motoryzacja 0 Comments

Auto detailing – co to jest, co wchodzi w jego skład?

Czy wiesz, że statystycznie Polacy decydują się na zmianę samochodu na inny model średnio co 3 lata? Z roku na roku czas ten natomiast ulega skróceniu. Nic w tym dziwnego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź