Efekt troxlera

Efekt troxlera

Efekt Troxlera lub zjawisko Troxlera należy przypisać dynamicznym efektom naszego widzenia. Przejawem efektu jest przerwanie percepcji bodźca wzrokowego, który zajmuje ściśle stałą pozycję w stosunku do siatkówki. W miejscu, gdzie „znika” spot znajduje oko zaczyna dostrzegać dodatkowy kolor.

Czym jest efekt trolera?

Osobliwością struktury oka zwierząt kręgowych jest umiejscowienie naczyniówki w siatkówce. Taka budowa oka prowadzi do tego, że naczynia włosowate naczyniówki zasłaniają receptory siatkówkowe, co w przypadku braku mechanizmu kompensacyjnego prowadziłoby do naruszenia integralności percepcji. Pojawienie się efektu Troxlera praktycznie nie jest ograniczone wymiarami kątowymi i położeniem obiektu względem osi optycznej oka. Efekt ten pojawia się często zimą i dotyczy kierowców samochodów.

Wyposażenie samochodu

Jak sprawić, by jazda zimą była wygodna i bezpieczna? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w niezbędne produkty do pielęgnacji samochodu w chłodne dni. Instruktorzy samochodowi zawsze mówią swoim uczniom, że zimą ich samochód musi być wyposażony w różne produkty chemiczne, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo jazdy, a czasem pomogą w sytuacjach awaryjnych.

Odmrażacze

Największym problemem zimą jest przymarzanie zamków i uruchamianie silnika. Jednak jeśli wcześniej zaopatrzysz się w niektóre akcesoria , nie będziesz się bał mrozów. Doskonałym narzędziem do zamków, które nie otwierają się z powodu mrozu, jest odmrażacz. Zazwyczaj jest to spray w aerozolu, który jest rozpylany w zamku. Ponadto składniki, z których składają się te preparaty, zapobiegają rdzewieniu i działają jak smar na cylinder zamka. Jak wiadomo, wilgoć często dostaje się do zbiornika paliwa, na przykład w wyniku kondensacji powietrza lub podczas tankowania. Aby usunąć wilgoć ze zbiornika lub w celach profilaktycznych, odpowiedni jest specjalny produkt na bazie alkoholu. Antigel pomaga olejowi napędowemu nie zamarzać w niskich temperaturach. Są to specjalne narzędzia, które występują w różnych typach: standardowe lub z dodatkiem kondycjonera metalicznego. Antigel jest dodawany do zbiornika paliwa przed tankowaniem. Jeśli benzyna jest nadal zamarznięta, użyj odmrażacza paliwa, które wlewa się bezpośrednio do napełnionego zbiornika.

Szybki start

Nie możesz uruchomić silnika? Pomoże w tym płyn do szybkiego startu, w skład którego wchodzą etery, które łatwo odparowują w każdej, nawet bardzo niskiej temperaturze. Płyn ma postać sprayu, więc jest dość łatwy w użyciu. Jeśli rozrusznik się kręci, ale silnik nadal się nie uruchamia, to pomoże „booster”, który daje pierwszy impuls. Jest rozpylany do wlotu powietrza silnika, po czym samochód można łatwo uruchomić. Z reguły jeden wystarczy na 15 uruchomień, ale zależy to od złożoności napotkanych problemów i objętości silnika. W ujemnych temperaturach ochrona ciała jest ważniejsza niż latem. Obecnie na rynku chemii samochodowej jest ogromna ilość wosków i past, które zmniejszają negatywny wpływ soli odczynników, skrajnych temperatur i lodu na lakier. Ponadto producenci oferują osobne preparaty do obróbki części chromowanych, które najbardziej cierpią zimą, a także środki antykorozyjne do parapetów oraz lakiery do kół, które zapobiegają korozji i różnym zanieczyszczeniom.

https://wyposaz-warsztat.pl/narzedzia-i-akcesoria/ukqf/najlepsze-akcesoria-samochodowe-na-zime.html

Previous Zależność a uzależnienie
Next Którą wyciskarkę kupić?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Ciekawe zawieszki zapachowe

Wszyscy uwielbiamy ten zapach nowego samochodu przy zakupie pojazdu. W końcu ten zapach zanika, a zamiast niego pojawia się nieprzyjemna woń brudu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są ciekawe zawieszki

Motoryzacja 0 Comments

Odpowiedni styl jazdy pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 50 proc

Ekonomiczna jazda to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i realne oszczędności. Płynna jazda, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania, oraz dbałość o dobry stan techniczny auta pozwalają obniżyć zużycie paliwa nawet o połowę. Uczestnikom tegorocznego Toyota Economy Race

Motoryzacja 0 Comments

Auto detailing – co to jest, co wchodzi w jego skład?

Czy wiesz, że statystycznie Polacy decydują się na zmianę samochodu na inny model średnio co 3 lata? Z roku na roku czas ten natomiast ulega skróceniu. Nic w tym dziwnego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź