Czym jest siecioholizm?

Czym jest siecioholizm?

Współczesny świat porusza się między życiem realnym a wirtualnym. Rozwój branży IT zaowocował optymalną informatyzacją życia, rozwiązania informatyczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Internet stał się podstawowym narzędziem komunikacji i źródłem informacji, trudno sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie bez tego narzędzia. Wiele osób nie wyobraża sobie, jak właściwie funkcjonować bez codziennych wiadomości online lub kontaktu z mediami społecznościowymi. Za pośrednictwem sieci można płacić rachunki, dokonywać zakupów, zamawiać usługi. Jest to również niekończące się źródło rozrywki.

Dostęp do sieci zapewniają nie tylko komputery i laptopy, ale także urządzenia mobilne, takie jak tablety i smartfony. Niewątpliwie Internet ma znaczący wpływ na rozwój nauki, kultury i biznesu, ale jest również poważnym zagrożeniem dla współczesnych ludzi, dlatego konieczne jest zachowanie umiaru w surfowaniu po sieci.

Zależność od internetu i jej przyczyny

Nie ulega wątpliwości, że Internet znacznie ułatwia życie i na tym właśnie polega jego siła. Wykorzystując zasoby sieciowe, oszczędzamy czas i wysiłek niezbędny do wykonania wielu codziennych czynności, takich jak zakupy czy rozliczanie rachunków. Nie wiadomo od dziś, że człowiek szybko przyzwyczaja się do komfortu, a jednocześnie uzależnia się od szeroko rozumianych udogodnień. Innymi słowy, internauta często traci kontakt z rzeczywistością i uczy się wielu czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Po co iść do banku i płacić rachunki, skoro można to zrobić online, nie wychodząc z domu? To samo odnosi się do zakupów lub kontaktów z przyjaciółmi. Wiele osób decyduje się również na pracę w sieci.

Kiedy zaczyna się networkoholizm?

Może się wydawać, że nie ma nic złego w korzystaniu z zasobów sieciowych – przecież Internet został stworzony po to, by ułatwiać ludziom życie. W rzeczywistości jest wiele powodów takiego stwierdzenia, ale mimo to należy zachować umiar w korzystaniu z zasobów sieciowych. Zagrożenie pojawia się, gdy Internet staje się nie tylko narzędziem, ale i sposobem na życie. Mówimy o sytuacjach, w których człowiek przestaje uczestniczyć w życiu realnym, stawiając na pierwszym planie świat wirtualny.

Networkoholizm najczęściej zagraża osobom dotkniętym wadami społecznymi, osobom nieśmiałym, mającym trudności w nawiązywaniu kontaktów, o obniżonej samoocenie, nieznającym własnych potrzeb lub mającym trudności w określaniu celów życiowych i ich konsekwentnej realizacji.

Zagrożenie ze strony networkkoholizmu najczęściej dotyka młodych ludzi, stojących na początku dorosłego życia, dla których znajomość Internetu i rozwiązań informatycznych jest przysłowiowym chlebem powszednim.

Problem pojawia się, gdy człowiek dąży do perfekcyjnej znajomości najnowszych rozwiązań informatycznych, jednocześnie rezygnując z wielu działań integracyjnych i rodzinnych. Innymi słowy, tradycyjne rozwiązania interpersonalne zajmują drugie miejsce, ustępując miejsca działaniom w świecie wirtualnym. Ryzyko uzależnienia się od Internetu dotyczy również osób dorosłych, które są aktywne zawodowo i dla których Internet jest niezbędnym narzędziem pracy i komunikacji.

Ciągłe przebywanie w świecie wirtualnym powoduje, że ludzie uwalniają się od rzeczywistości, zaniedbując kontakty międzyludzkie. Internet jest substytutem doskonałego życia bez zmartwień i problemów, nic więc dziwnego, że większość ludzi ucieka do przysłowiowego lepszego świata. Warto jednak pamiętać, że nadmierne surfowanie w Internecie jest prostą drogą do wyobcowania, samotności, niespełnienia, dlatego ważne jest, aby nie przekraczać delikatnej granicy oddzielającej świat realny od wirtualnego.

https://uzaleznionyodsieci.pl/#

Previous Czym jest fotografia reklamowa?
Next Przewodnik po różnych typach etykiet samoprzylepnych

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Najlepsze budżetowe telefony z kamerą, które można kupić

Kamery na smartfony stały się niesamowite, nawet rywalizując z dedykowanymi kamerami typu „point-and-shoot” i innymi, bardziej złożonymi systemami. Jedna rzecz, która jest prawdziwa, to fakt, że najlepsze aparaty fotograficzne na

Life&Style 0 Comments

Czym są okulary progresywne?

Osoby po 40. roku życia bardzo często narzekają na gorsze widzenie z bliska. W efekcie zmuszone są nosić okulary do czytania czy do pracy przy komputerze. Przypadłość ta jest efektem

Life&Style 0 Comments

Zależność a uzależnienie

Różnica między uzależnieniem a zależnością może być trudna do zrozumienia. Niektóre organizacje mają różne definicje, używają słów zamiennie lub nawet całkowicie rezygnują z obu tych terminów. („Substance use disorder” jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź