Bindowanie: jeden z rodzajów opraw

Bindowanie: jeden z rodzajów opraw

Są materiały, które po opuszczeniu maszyn drukarskich należy odpowiednio oprawić. Technik introligatorskich jest obecnie mnóstwo. Do tych, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością należy bindowanie. Technikę tę do oprawiania różnego rodzaju materiałów wykorzystują nie tylko drukarnie, ale także firmy. Bindowanie dokumentów jest bowiem techniką, która pozwala łączyć kartki prac dyplomowych, zaliczeniowych lub luźnych kartek dokumentów. Decydując się na taki typ oprawy, warto wiedzieć, że do wyboru jest kilka rodzajów. Poznajmy je bliżej.

Metoda na plastikowy grzebień

Ten rodzaj bindowania stosowany jest w punktach, które świadczą usługi ksero. Jest to metoda, którą stosowana jest także w firmach do łączenia kartek dokumentów. Bindowanie na plastikowy grzebień polega na tym, że zebrane w jeden plik luźne kartki łączy się sprężystymi, plastikowymi grzbietami. Nazwano je grzebieniami. Bindowanie na plastikowy grzebień tworzy trwałe i bardzo estetyczne połączenia. Plusem tej metody są też niewielki nakłady finansowe, które należy ponieść. Metodą tą można połączyć kartki, które mają bardzo różne formaty. Do tego liczba arkuszy, które można połączyć jest różna. Metoda ta sprawdza się zarówno wtedy, gdy chcemy połączyć plik składający się z kilku lub więcej kartek. Jeszcze jedną zaletą bindowania na grzebień jest to, że grzebień można bez trudu otworzyć i ponownie zamknąć.

Dzięki temu z łatwością da się dołączyć kolejne kartki. Połączone grzebieniem kartki dają się położyć na płasko. Przeczytanie pracy czy danego dokumentu dzięki temu jest znacznie wygodniejsze. Bindowanie na plastikowy grzebień nie jest pozbawione wad. W zasadzie metoda ta ma tylko jedną istotną wadę: łączone karki zostaną podziurkowane. W przypadku, gdy będą często przeglądane, łatwo mogą ulec zniszczeniu. Bindowanie na plastikowy grzebień umożliwia połączenie nawet 500 kartek czyli całej ryzy papieru. Metoda drutowa W ten sposób łączy się kartki bardzo trwale. Oprawa ma duże walory estetyczne. Podobnie jak w przypadku bindowania na plastikowy grzebień dochodzi do podziurkowania kartek. Bindowanie drutowe pozwala połączyć ze sobą nie więcej jak 120-150 kartek.

Wybierając tę metodę nie będziemy już mieć możliwości dodania kolejnych kartek czy zmiany kolejności tych, które już zostały połączone. Połączony dokument daje się jednak bez problemów obrócić o 360 stopni, bez trudu da się go więc skserować. Bindowanie kanałowe Jest to metoda wyjątkowo elegancka. Ten sposób oprawy ma zastosowanie do oprawy prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich, doktorskich.

Kartki wraz z oprawą umieszczane są w twardej, metalowej listwie i razem zaciskane. W przypadku bindowania kanałowego nie dochodzi do przedziurkowania łączonych kartek. Maksymalnie tą metodą można połączyć 300 kartek. Oprawę można otworzyć i zamknąć raz jeszcze. Metoda termobindowania Karki i oprawa łączone są w tym przypadku na ciepło. Metoda pozwala uzyskać bardzo trwałą i elegancką oprawę. Maksymalna ilość kartek, które można połączyć to 500.

Previous Artykuły plastyczne
Next Profesjonalna polerka lakieru

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest fotografia reklamowa?

Fotografia reklamowa polega na fotografowaniu przedmiotów, które mają być objęte reklamą. Celem fotografii reklamowej jest pokazanie przedmiotów w najbardziej atrakcyjny sposób i zachęcenie do ich zakupu. Zdjęcia promocyjne towarzyszą nam

Strefa Biznesu 0 Comments

Dlaczego warto drukować w drukarniach internetowych?

Chyba każdy przedsiębiorca wie, że reklama jest dźwignią handlu. Powiedzenie to powtarzane jest od lat i jest w nim sto procent prawdy. Materiały reklamowe takie, jak kalendarze, ulotki czy plakaty

Strefa Biznesu 0 Comments

Grudzień będzie rekordowy dla e-sklepów

Eksperci prognozują, że grudzień będzie rekordowy dla sklepów internetowych. W przedświątecznej gorączce będą one musiały obsłużyć ruch większy o kilkaset procent niż zazwyczaj. Wiele sklepów nie jest jednak na to przygotowanych od strony

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź