Bindowanie – 4 rodzaje oprawy książkowej

Bindowanie – 4 rodzaje oprawy książkowej

Istnieje co najmniej kilkanaście metod wiązania, a każda z nich ma swoje wady i zalety w zależności od celu dokumentu. Niektóre oprawy są trwalsze od innych, inne pozwalają na płaskie ułożenie książki po otwarciu, a jeszcze inne mają bardzo atrakcyjny wygląd.

Jeśli obecnie próbujesz dowiedzieć się, jakiej metody użyć, uzupełniliśmy niektóre z najbardziej powszechnych technik o plusy i minusy każdej z nich, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

1. Wiązanie

Znane również jako wiązanie twardej okładki, jest to zdecydowanie najlepsza technika wiązania, jaką można wybrać. W rzeczywistości, w przeszłości, wszystkie główne książki były ciężko oprawione. Zasadniczo, wewnętrzne strony są zszywane w sekcje. Odcinki są następnie przyklejane do papierów końcowych, które w końcu przyklejane są do grzbietu okładki. Po otwarciu, oprawione w kartony książki leżą płasko na stole.

2. Idealna oprawa

Doskonała oprawa (zwana również miękką okładką) jest podobna do oprawy walizkowej, z wyjątkiem niższej jakości okładki. Okładka idealna jest wykonana z papieru kartonowego o dużej gramaturze, który często jest powlekany lub laminowany w celu ochrony książki. W przypadku tego typu oprawy, okładka i strony są klejone super mocnym klejem. Często okładka jest dłuższa niż strony, więc okładka jest przycinana, aby nadać jej doskonały wygląd.

3. Wiązanie ściegiem siodełkowym

Dla książek, które mogą mieć krótkotrwałe zastosowanie (lub tych o małej liczbie stron), oprawa siodłowa jest doskonałą alternatywą. Po wydrukowaniu i uporządkowaniu stron, są one układane i ładowane na przenośnik, z którego są zszywane za pomocą metalowych zszywek. Zszywanie może odbywać się z okładką książki lub bez niej.

4. Grzebień, spirala i wiązanie termiczne

Są to trzy techniki powszechnie stosowane przy oprawie książek krótkoseryjnych. Grzebień oprawy w rzeczywistości wygląda jak grzebień nawlekający się na serię otworów wyciętych w krawędzi książki. Oprawa spiralna polega na przebiciu podobnych otworów, ale zamiast grzebienia, przez otwory przewleka się cewkę metalowo-plastikową. Oprawa termiczna jest nieco inna; strony książki są przyklejane do grzbietu poprzez podgrzanie grzbietu okładki.

http://drukujwkrakowie.eu/

Previous Czym są okulary progresywne?
Next Alkoholizm może prowadzić do problemów z komunikowaniem się... Nawet po tym, jak ludzie przestaną pić

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Nie tylko klocki Lego – co kupić na prezent?

Nie ma co ukrywać, iż klocki Lego to jedne z najpopularniejszych zabawek, chętnie wybierane jako prezent dla dzieci z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy też innych uroczystości. Na rynku znajdziemy

Life&Style 0 Comments

Nerwica zawodowa, czyli stres i strach w pracy

Choć stres kojarzy nam się negatywnie, to są w życiu sytuacje, w których jest on naturalny, czy wręcz pożądany, bo motywuje do działania. Jest tak zwłaszcza w środowisku biznesowym, gdzie

Life&Style 0 Comments

Artykuły plastyczne

Artykuły plastyczne są niezbędne dla szerokiego grona artystów. Jakie produkty powinny zatem znaleźć się w naszej pracowni? Odpowiednie narzędzia artystyczne dają swobodę wcielania w życie artystycznej wizji. Oto 16 elementów,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź