Bindowanie – 4 rodzaje oprawy książkowej

Bindowanie – 4 rodzaje oprawy książkowej

Istnieje co najmniej kilkanaście metod wiązania, a każda z nich ma swoje wady i zalety w zależności od celu dokumentu. Niektóre oprawy są trwalsze od innych, inne pozwalają na płaskie ułożenie książki po otwarciu, a jeszcze inne mają bardzo atrakcyjny wygląd.

Jeśli obecnie próbujesz dowiedzieć się, jakiej metody użyć, uzupełniliśmy niektóre z najbardziej powszechnych technik o plusy i minusy każdej z nich, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

1. Wiązanie

Znane również jako wiązanie twardej okładki, jest to zdecydowanie najlepsza technika wiązania, jaką można wybrać. W rzeczywistości, w przeszłości, wszystkie główne książki były ciężko oprawione. Zasadniczo, wewnętrzne strony są zszywane w sekcje. Odcinki są następnie przyklejane do papierów końcowych, które w końcu przyklejane są do grzbietu okładki. Po otwarciu, oprawione w kartony książki leżą płasko na stole.

2. Idealna oprawa

Doskonała oprawa (zwana również miękką okładką) jest podobna do oprawy walizkowej, z wyjątkiem niższej jakości okładki. Okładka idealna jest wykonana z papieru kartonowego o dużej gramaturze, który często jest powlekany lub laminowany w celu ochrony książki. W przypadku tego typu oprawy, okładka i strony są klejone super mocnym klejem. Często okładka jest dłuższa niż strony, więc okładka jest przycinana, aby nadać jej doskonały wygląd.

3. Wiązanie ściegiem siodełkowym

Dla książek, które mogą mieć krótkotrwałe zastosowanie (lub tych o małej liczbie stron), oprawa siodłowa jest doskonałą alternatywą. Po wydrukowaniu i uporządkowaniu stron, są one układane i ładowane na przenośnik, z którego są zszywane za pomocą metalowych zszywek. Zszywanie może odbywać się z okładką książki lub bez niej.

4. Grzebień, spirala i wiązanie termiczne

Są to trzy techniki powszechnie stosowane przy oprawie książek krótkoseryjnych. Grzebień oprawy w rzeczywistości wygląda jak grzebień nawlekający się na serię otworów wyciętych w krawędzi książki. Oprawa spiralna polega na przebiciu podobnych otworów, ale zamiast grzebienia, przez otwory przewleka się cewkę metalowo-plastikową. Oprawa termiczna jest nieco inna; strony książki są przyklejane do grzbietu poprzez podgrzanie grzbietu okładki.

http://drukujwkrakowie.eu/

Previous Czym są okulary progresywne?
Next Alkoholizm może prowadzić do problemów z komunikowaniem się... Nawet po tym, jak ludzie przestaną pić

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Meble ikea do pokoju dziecięcego

IKEA nigdy nie przestaje nas zadziwiać swoją zróżnicowaną ofertą. Od nieoczekiwanych po klasyczne, zawsze jest coś nowego, co nas wciąga (i nie zaszkodzi korzystnym cenom). Szwedzki detalista jest teraz ikoną,

Life&Style 0 Comments

Zakwaszenie organizmu – to warto wiedzieć!

Gdy organizm traci typową dla siebie równowagę kwasowo-zasadową, niemal natychmiast daje nam o sobie znać. Niestety, objawy zakwaszenia organizmu są często niejednoznaczne i niejednokrotnie musi minąć wiele czasu, zanim postawiona

Life&Style 0 Comments

Alkoholizm może prowadzić do problemów z komunikowaniem się… Nawet po tym, jak ludzie przestaną pić

Badacze twierdzą, że osoby z alkoholizmem mogą mieć problemy z rozpoznaniem emocji wyrażanych przez innych, jak również przez nich samych. Efekty mogą utrzymywać się przez lata. Alkoholizm może nadwyrężyć relacje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź