Alkoholizm może prowadzić do problemów z komunikowaniem się… Nawet po tym, jak ludzie przestaną pić

Alkoholizm może prowadzić do problemów z komunikowaniem się… Nawet po tym, jak ludzie przestaną pić

Badacze twierdzą, że osoby z alkoholizmem mogą mieć problemy z rozpoznaniem emocji wyrażanych przez innych, jak również przez nich samych. Efekty mogą utrzymywać się przez lata.

Alkoholizm może nadwyrężyć relacje na wiele sposobów. Teraz nowe badania ujawniły inny problem: pogorszenie fizycznej zdolności do komunikowania się.

Powszechnie wiadomo, że intensywne picie może w krótkim czasie doprowadzić do rozmycia mowy. A wcześniejsze badania wykazały, że przewlekłe picie dużych ilości alkoholu może mieć długotrwały wpływ na zdolność postrzegania i różnicowania emocji wyrażanych przez innych.

Ale nowe badanie sugeruje, że alkoholizm może prowadzić do utraty zdolności do wyrażania różnych emocji poprzez ton głosu.

Wyobraź sobie, że mówisz komuś: „Do zobaczenia jutro”. Powiedziane jednym głosem, zdanie może brzmieć, jakbyś nie mógł się doczekać, żeby je zobaczyć. Powiedziane innym tonem, może brzmieć tak, jakbyś życzył sobie, żebyś nie musiał ich widzieć.

Osoby z alkoholizmem, jak wynika z nowego badania, są mniej zdolne do przekazywania tych wiadomości poprzez swój ton głosu, co może prowadzić do zamieszania i szkód w związkach.

W badaniu uczestnicy w Wielkiej Brytanii słuchali nagrań zdań wypowiadanych przez osoby wracające do zdrowia po alkoholizmie oraz przez osoby z grupy kontrolnej.

Słuchacze mieli więcej trudności z rozpoznaniem zamierzonych emocji w zdaniach wypowiadanych przez osoby z alkoholizmem.

Swoje głosy oceniali jako „mniej ekspresyjne”, „szorstkie” i „bardziej płaskie” – powiedział Silke Paulmann, profesor nauk kognitywnych na Uniwersytecie w Essex, który pomógł poprowadzić nowe badanie.

„Nasze dane wyraźnie wskazują, że mogą one modulować wysokość dźwięku, ale robią to mniej efektywnie”, powiedział Paulmann Healthline.

Efekty utrzymujące się

Paulmann i jej współpracownicy również ustalili, że te efekty prawdopodobnie utrzymają się długo po tym, jak ktoś przestanie pić.

To sprawia, że są inne od innych, przywiązanych do ciężkiego picia.

Umiejętność postrzegania i zapamiętywania miejsc, w których znajdują się przedmioty, na przykład, zanika przy długotrwałym ciężkim piciu, ale może wrócić poprzez abstynencję, według Narodowego Instytutu Nadużyć i Alkoholizmu.

Poprawę widać także w odwróceniu utraty pamięci krótkotrwałej, braków w zakresie uwagi i umiejętności rozwiązywania problemów.

Ale badania, w tym badania z 2007 r. i jeden z 2015 r. Zaufane źródło, stwierdzono brak zdolności do postrzegania różnych emocji, zarówno wizualnie jak i werbalnie, może trwać długo do odzyskania.

Dotyczy to również zdolności do odpowiedniego przekazywania różnych emocji, jak wynika z badań Paulmanna.

Powód nie jest jeszcze jasny, ale Paulmann mówi, że prawdopodobnie jest to spowodowane albo uszkodzeniem strun głosowych, albo uszkodzeniem mózgu.

Na tej ostatniej, Paulmann zauważa, że prawa strona mózgu jest kluczem do wytwarzania emocji, jak również wpływa na wysokość głosu.

„Ciężkie picie wiąże się z zanikiem mózgu w prawej półkuli”, powiedziała. „Nie mamy skanów naszych uczestników, ale jeśli ich mózg został dotknięty przez historię picia, może to również wyjaśniać różnice.”

Co można zrobić?

W nowym badaniu wzięło udział tylko 15 osób wracających do zdrowia po alkoholizmie. I pozostaje w dużej mierze niejasne, w jaki sposób osoby z alkoholizmem mogą pokonać te bariery komunikacyjne.

Ale tak jak przyznanie się do problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania, tak samo wskazanie na ewentualny problem jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.

Badacze nie znają dokładnych mechanizmów powodujących problemy z komunikacją i nie wiedzą, jak je przezwyciężyć. Ale jest nadzieja, że ich odkrycia będą początkiem drogi do tych odpowiedzi.

Terapeuci nie zastanawiali się nad tym, w jaki sposób bliscy mogą poradzić sobie z tymi problemami komunikacyjnymi u osób powracających do zdrowia po alkoholizmie. W rzeczywistości nie byli nawet zaznajomieni z tym problemem.

Paulmann mówi, że nawet samo podnoszenie świadomości w tej kwestii pomogłoby, miejmy nadzieję, zarówno osobom w trakcie rekonwalescencji, jak i ich rodzinom zwrócić większą uwagę na ton głosu.

„Po stronie odbiorcy, niektóre z problemów komunikacyjnych w rodzinach mogą być mniej poważne, jeśli zainteresowane strony zrozumieją, że to nie obojętność prowadzi do „mniej wyrazistych” reakcji”, powiedziała.

Osoby powracające do zdrowia po alkoholizmie mogą również pamiętać o wyrażaniu emocji poprzez ton głosu, jeśli są świadome, że nie są tak wyraziste, jak by się wydawało.

Paulmann sugeruje, że mogliby oni również skorzystać z rodzaju treningu modulacji, który logopedzi wykonują z dziećmi.

Więcej wiedzy na temat alkoholizmu i jego skutków znajdziecie na https://niedlaalkoholu.pl/

Previous Bindowanie - 4 rodzaje oprawy książkowej
Next Wyjaśniamy spady w drukowaniu

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak urządzić pokój dla dzieci

Przed ułożeniem sypialni dla dzieci należy rozważyć kilka zmiennych. Dostępna powierzchnia podłogi, oprócz liczby i wieku dzieci dzielących pokój, ma istotny wpływ na jego aranżację. Przy tworzeniu planu piętra należy

Life&Style 0 Comments

Strój niedobrany do okazji to najczęstszy błąd mężczyzn ubierających się na karnawałowe przyjęcie

Wybór stroju na imprezę karnawałową powinien być podyktowany jej charakterem oraz miejscem, w którym się odbywa. Aby uniknąć wpadki, warto dokładnie czytać wytyczne odnośnie dress code’u, które często zawarte są w zaproszeniu. Najczęstsze

Life&Style 0 Comments

Źle wykonaną usługę kosmetyczną czy fryzjerską można reklamować

Klient może złożyć reklamację na źle wykonane usługi fryzjerskie czy kosmetyczne – przypomina Katarzyna Chwesiuk, prawnik z Federacji Konsumentów. Tak zawarte umowy to umowy o dzieło. Można się domagać obniżenia ceny, zwrotu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź